Grand Prix Historických Vozidel v roce 2024

Pořadatelé Grand Prix Historických Vozidel představují podobu letošního seriálu. V letošním kalendáři je pět akcí – jízd pravidelnosti pro sportovní a závodní automobily do roku výroby 1965. Všechny navazují na dlouholeté tradice motocyklového a automobilového závodění. Cílem seriálu je předvést historickou závodní techniku a uctít legendy tohoto sportu.

První akcí seriálu je Sosnová Classic, která proběhne o víkendu 18. až 19. 5. 2024.
„Sosnová Classic navazuje na více jak 120letou historii závodění na Českolipsku. Na své si přijdou milovníci historických závodních strojů všech kategorií, očekáváme více jak dvě stovky účastníků. V plánu je i oslava 50 narozenin Škody 200 RS, klubové srazy vozů Fiat a Škody 1000 MB a výstavy z historie vozů Mercedes a Tatra“ říká Pavel Dušánek, šéf Driving Camp Autodrom Sosnová.
Dalším podnikem v kalendáři je červencový Brno Grand Prix Revival. „Po vydařeném Revivalu v roce 2014 na Masarykově okruhu jsme pořádali další ročníky v areálu brněnského výstaviště. V letošním roce se vracíme se svátkem historického motorsportu zpět na Masarykův okruh v termínu 13.–14. 7. 2024. Uvítáme zde to nejlepší ze světových sérií historického závodění na čas nejenom z Evropy ale i z České republiky. Těšíme se také na účastníky letošního GPHV“ uvedla Kateřina Kupková, manažerka letošní Brno Grand Prix Revival.
Srpnové Bugatti Grand Prix si již pevně získalo místo v rámci Barum Czech Rally Zlín.
Ladislav Samohýl, organizátor akce a velký milovník historických automobilů k akci přidal: „Zlínské Bugattky nepřímo navazují na závodění v našem městě v třicátých letech minulého století, zvláště pak na Zlínskou osmu. Náš městský okruh je znám svým častým střídáním povrchů trati. Bugatti Grand Prix sleduje každý rok několik desítek tisíc diváků, když otvírá Barum rally.“ Termín akce je 16. 8. 2024.
Na začátku září se pravidelně první školní sobotu koná legendární Zbraslav–Jíloviště. „Největší rozkvět prožívala Zbraslav ve třicátých letech, kdy byl závod zařazen do seriálu Mistrovství Evropy a na souboje „krále vrchů“ Hanse Stucka s Rudim Caracciolou se chodily dívat desetitisíce diváků. V roce 1930 jich dorazilo dokonce sto tisíc – na kolech, pěšky, auty, vlakem i parníky. To je to, co nás motivuje k přípravě letošního ročníku jízd pravidelnosti o pohár Elišky Junkové. Je to již po padesáté sedmé v novodobé historii“  říká Markéta Profeldová, ředitelka akce.
Posledním podnikem seriálu bude koncem září jízda do vrchu historických vozidel Brno–Soběšice. Ředitel podniku Karel Kupka uvedl: „Mezinárodní závody začaly v Brně právě před 100 lety na trati v Soběšicích. Závod hostil řadu významných jezdců a navázal na něj později Masarykův okruh. Jsme hrdí na letošní výročí, ale i na padesát let organizování vzpomínkových jízd naším Veterán Automoto Clubem Brno. Můžu prozradit, že v letošním výročním roce chystáme velké oslavy.“ Termín akce je 28. 9. 2024.
Pořadatelé Grand Prix Historických Vozidel na závěr roku naplánovali vyhlášení celkových výsledků seriálu a předání putovního poháru GPHV.
Kalendář závodů:
Sosnová Classic 18.–19. 5. 2024
www.sosnova-classic.cz
Brno Grand Prix Revival 13.–14. 7. 2024
www.brnogp.cz
Grand Prix Bugatti Zlín 16. 8. 2024
www.bugattigp.cz
Zbraslav–Jíloviště 7. 9. 2024
www.zbraslav-jiloviste.cz
Brno–Soběšice 28. 9. 2024
www.veteranbrno.cz

Miroslav Krejsa
prezident šampionátu
tel. +420 602 404 863
https://gphv.cz/

Podobné příspěvky